2023 rugsėjo 29, Penktadienis

UCI lenktynių kategorijos

Dviračių sporto UCI lenktynių kategorijos (vyrai, plentas)

The peloton rides during the 17th stage of the Tour of Spain "La Vuelta" cycling race between Santander and Fuente DeTarptautinė dviračių sporto sąjunga (UCI) visas plento dviračių lenktynes yra suskirsčiusi į kategorijas. Aukšiausia dviračių sporto serija – WorldTour, čia varžosi visos WorldTour licencijas turinčios komandos bei vardinius kvietimus (Wild card) gaunančios antrojo diviziono (Pro Continental) komandos. Tokiose lenktynėse gali dalyvauti ir lenktynes organizuojančios šalies rinktinė.

WorldTour serija buvo įkurta 2009 metais. Seriją (2016 metų sezone) sudaro 27 lenktynės, iš jų 13 daugiadienių ir 14 klasikinių (vienos dienos). Sąraše trys didieji Grand turai – Giro d’Italia, Tour de France, Vuelta a Espana ir penki Monument klasikai – Milan–San Remo, Tour des Flanders, Paris–Roubaix, Liege–Bastogne-Liege ir Il Lombardia.

WorldTour serijos kalendorius iki šil buvo tvirtinamas kiekvienais metais, o nuo 2017 metų sezono licencijos bus išduodamos trims metams. Paprastai WorldTour serijos lenktynės turi ilgą istoriją, privalo atitikti trasos ir minimalius prizinio fondo bei kitus techninius reikalavimus.

Kitas svarbus lenktynių kategorijas skiriantis punktas yra reitingo taškai. Nuo 2016 metų sezono UCI grąžino senąją reitingo sistemą, kurioje WorldTour serija nebėra išskirta bendrame reitinge.

Be WorldTour serijos lenktynių, UCI kalendoriuje yra ir HC, pirmos ir antros kategorijos lenktynės, taip pat olimpinės žaidynės, kontinentiniai ir šalies čempionatai, žaidynės. Skaičius 1 arba 2 prieš kategoriją rodo ar tai daugiadienės ar klasikinės vienos dienos lenktynės. 2 – daugiaudienės, 1 – klasikinės.

2.UWT ir 1.UWT

Tour de France lenktynėse už pirmą vietą skiriama – 1000 taškų, Giro d’Italia ir Vuelta a Espana – 850 tšk. Pergalės kitose 2.UWT ir klasikinėse, vienos dienos WorldTour lenktynėse įvertintos nuo 400-500 taškų.

Minimalus Tour de France prizinis fondas – 1 000 000 EUR, klasikų prizinį fondą sudaro ne mažiau kaip 50 000 EUR.

2.HC ir 1.HC

Šios kategorijos lenktynėse gali dalyvauti ne daugiau kaip 70 procentų WorldTour licencijas turinčių komandų. Kitą dalį turi sudaryti antrojo diviziono (Pro Continental) komandos, taip pat gali dalyvauti organizuojančios šalies rinktinė, ir trys trečiojo diviziono (Continental) komandos (viena iš jų privalo būti organizuojančios šalies).

Už pergalę HC kategorijos lenktynėse skiriama 200 taškų. Minimalus etapo prizinis fondas 9 055 EUR (už bendrąją įskaitą ne mažiau kaip 50% visų etapų sumos). Bendras minimalus prizinis fondas klasikinėse lenktynėse – 18 800 EUR.

2.1 ir 1.1

Šios kategorijos lenktynėse gali dalyvauti ne daugiau kaip 50 procentų WorldTour licencijas turinčių komandų. Kitą dalį turi sudaryti antrojo (Pro Continental) ir trečiojo (Continental) divizionų komandos bei šalių rinktinės.

Už pergalę pirmos kategorijos lenktynėse skiriama 125 taškai. Minimalus etapo prizinis fondas 7 657 EUR (už bendrąją įskaitą ne mažiau kaip 50% visų etapų sumos). Bendras minimalus prizinis fondas klasikinėse lenktynėse – 14 447 EUR.

2.2 ir 1.2

Šios kategorijos lenktynėse gali dalyvauti tik organizuojančios šalies antrojo diviziono (Pro Continental) komandos. Taip pat ir trečiojo (Continental) divizionų komandos šalių rinktinės ir neprofesionalų klubai.

Už pergalę antros kategorijos lenktynėse skiriama 40 taškų. Minimalus etapo prizinis fondas 3 005 EUR (už bendrąją įskaitą ne mažiau kaip 50% visų etapų sumos). Bendras minimalus prizinis fondas klasikinėse lenktynėse – 6 010 EUR.